Wszyscy organizatorzy wypoczynku dostosowali się do obowiązujących przepisów prawnych - dotyczących zgłaszania wypoczynku - i dokonali jego rejestracji w Kuratorium Oświaty, a tym samym został on zamieszczony na stronie zgłoszeń wypoczynku - www.wypoczynek.men.gov.pl prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Funkcjonowanie ogólnopolskiej bazy zgłoszeń wypoczynku umożliwia rodzicom - zamierzającym wysłać dzieci na obóz czy kolonie - sprawdzenie wiarygodności organizatorów, czy rzeczywiście wypoczynek został zgłoszony i zarejestrowany, a ich dzieci będą miło spędzać czas w bezpiecznych i higienicznych warunkach.
Organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - organizujące wypoczynek w celu niezarobkowym albo zarobkowym.
Organizator wypoczynku zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku, organizującego w obiekcie lub na terenie spełniającym wymagania ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz warunki higieniczno-sanitarne, żywienie zgodne z zasadami higieny żywienia, zapewnia kadrę wypoczynku, dostęp do opieki medycznej.
Podczas tegorocznego wypoczynku zimowego na terenie powiatu biłgorajskiego zarejestrowano 18 placówek wypoczynku: 10 zorganizowano w obiektach hotelarskich (w tym 2 na bazie całorocznego Schroniska Młodzieżowego w Józefowie), 2 w obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku ( Szkolne Schroniska Młodzieżowe - sezonowe: w Biłgoraju i Górecku Starym) oraz 6 form w miejscu zamieszkania ( w tym 4 na terenie biłgorajskich szkół podstawowych).
Przeprowadzone kontrole dotyczyły 15 turnusów, na których przebywało 742 osoby (376 skorzystało z wypoczynku w miejscu zamieszkania, 366 z formy wyjazdowej).
Dzieci i młodzież wypoczywały w obiektach będących pod całorocznym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Wszystkie placówki zapewniały właściwe warunki sanitarno - higieniczne oraz techniczne dotyczące pomieszczeń mieszkalnych, zaplecza sanitarnego, bloku żywieniowego
oraz otoczenia. Posiłki przygotowywano zgodnie z zasadami zdrowego żywienia i wytycznymi ujętymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz.U. z 2016 r., poz.1154). W jadłospisach umieszczano informacje o składnikach posiłków, w tym o składnikach alergennych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 (Dz.Urz. UE L 304 z 22.11.2011, str. 18, z późn. zm.)
Podczas kontroli przekazano wypoczywającym materiały oświatowe o następującej tematyce:
- przestrzeganie higieny wypoczynku (m.in. odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta,
ubranie odpowiednie do pogody itp),
- bezpieczeństwo podczas ferii zimowych (wyposażenie pieszych w elementy odblaskowe,
zakaz uprawiania sportów zimowych obok ulic i dróg, zakaz jazdy na łyżwach na
zamarzniętych akwenach wodnych, przestrzeganie przed brawurą, która może doprowadzić
do wypadku),
- dbanie o aktywność fizyczną i prowadzenie zdrowego stylu życia,
- przestrzegania higieny osobistej mającej na celu zapobiegania chorobom zakaźnym, takim
jak choroba meningokokowa, rotawirusy, grypa,
- zapobiegania uzależnieniom (tytoń, alkohol, dopalacze),
- profilaktyka zatruć pokarmowych,
- profilaktyka wszawicy.
Ponadto zapoznano wypoczywających z informacją " Patent na bezpieczne ferie zimowe" mający na celu przypomnienie podstawowych numerów alarmowych Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej oraz reagowania na podejrzenie zażywania dopalaczy.