Przez ostatnich kilka tygodni każdy mieszkaniec powiatu miał okazję oglądać setki plakatów wyborczych, otrzymał ulotki zachęcające do poparcia konkretnego kandydata, przeczytał wiele artykułów prasowych prezentujących komitety.
Za kilka godzin kampania się zakończy. Dokładnie o godz. 24 rozpoczyna się cisza wyborcza. Oznacza to, że do zamknięcia lokali wyborczych nie można wieszać plakatów, rozdawać ulotek, nawoływać wyborców do oddania głosu na konkretnego kandydata. Złamaniem prawa nie będzie za to pozostawienie wcześniej wywieszonych plakatów, czy bilbordów prezentujących kandydatów na parlamentarzystów.
Nie można za to podawać do publicznej wiadomości wyników sondaży, dotyczących przewidywań co do rezultatu wyborów.
Co więcej musimy pamiętać, że cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Złamaniem prawa będzie chociażby polubienie profilu kandydata, udostępnianie zdjęć związanych z wyborami. Zabronione jest też komentowanie i zamieszczanie treści dotyczących wyborów parlamentarnych. Co za to grozi? Za z łamanie ciszy wyborczej może zostać nałożona grzywna od 50 zł do nawet 5 tys. zł.
Co zatem wolno? Dozwolone jest zachęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu, jednak tego typu akcje nie mogą być organizowane przez kandydatów i ich sztaby.