Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne, I LO im. ONZ w Biłgoraju i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprosili na sesję popularno-naukową Nad Tanwią i Ładą pt. "Biłgorajskie drogi do niepodległości". W tym roku wydarzenie, które zostało zorganizowane we wtorkowe przedpołudnie, 16 października, odbywało się już po raz 11.
- Jako Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne pielęgnujemy historię i tradycje naszego regionu. Siłą rzeczy ta konferencja w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę musiała być związana z naszym regionem - mówił w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Piotr Flor, prezes BTR. Dodatkowo w tym roku obchodzimy 440-lecie nadania praw miejskich Biłgorajowi.
W sesji uczestniczyli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele samorządów miasta i powiatu, historycy i młodzież szkolna, do której przede wszystkim skierowane było sympozjum zatytułowane: "Biłgorajskie drogi do niepodległości". Byli też: dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Dorota Skakuj, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju Maria Szeliga, czy znana literatka Halina Olszewska. Prezes TR powitał również prezesa Stowarzyszenia "Na Rzecz Bukowiny" Andrzeja Fusa oraz kustosza Muzeum Flisactwa w Ulanowie Mieczysława Wójcika.
- Tak jak wszyscy mieszkańcy ziem polskich brali udział w walkach o odzyskanie niepodległości, tak samo mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej mają swój wkład. Poświęcając tegoroczną konferencję temu tematowi, chcieliśmy przypomnieć o tym co się wydarzyło na naszym terenie. T ematy, które poruszymy, dotyczą naszego regionu w latach żmudnej walki o suwerenność ojczyzny, począwszy od czasu rozbiorów, aż do odbudowy państwa polskiego - dodał Piotr Flor.
Sesja rozpoczęła się od referatu pt.: "Powiat biłgorajski w przededniu odzyskania niepodległości przez Polskę", po czym została wygłoszona prelekcja zatytułowana: "Biłgoraj na przestrzeni wieków", a po niej było wystąpienie noszące tytuł: "Działalność patriotyczna budowniczych sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju". W trakcie wydarzenia zostały omówione dwa tematy, związane bardziej z osobami poległymi w tym boju o niepodległość, czyli: Cmentarz Bohaterów 1914-1918 oraz Miejsca pamięci narodowej na Ziemi Biłgorajskiej.