Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.01.08 14:02 | aktualizacja: 2018.01.09 21:37

Samorządowcy walczą o większe pieniądze na inwestycje drogowe

W poniedziałkowe przedpołudnie, 8 stycznia, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju odbyło się spotkanie samorządowców z terenu województwa lubelskiego. Miało ono na celu wyrażenie sprzeciwu wobec zmniejszenia środków przeznaczonych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych w województwie lubelskim w 2018r.
Samorządowcy walczą o większe pieniądze na inwestycje drogowe
Samorządowcy walczą o większe pieniądze na inwestycje drogowe

W poniedziałkowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów z terenu całego województwa, nie zabrakło także samorządowców z powiatu, miasta i gminy Biłgoraj. Obecni byli także parlamentarzyści: Genowefa Tokarska i Stanisław Żmijan. Konferencję otworzył wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec i to on zaprezentował przygotowane stanowisko dotyczące zmniejszonej dotacji na przebudowę dróg lokalnych.

Stanowisko starostów, burmistrzów, wójtów z 8 stycznia 2018r.:

"Wojewoda lubelski w ogłoszeniu z 4 sierpnia 2017r. o naborze wniosków w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019 przeznaczył kwotę 82 969 408 zł na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych w województwie lubelskim w 2018r. Dnia 28 grudnia opublikowano listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach programu na kwotę 60 341 388 zł.

W związku z powyższym przedstawiciele samorządów Lubelszczyzny pragną wyrazić swoją opinię na temat realizacji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019 na terenie województwa lubelskiego:

1. Przez zmianę kwoty dofinansowania w dniu 28 grudnia 2017r. wiele samorządów nie otrzyma dotacji na ważne inwestycje drogowe, które po ukazaniu się ostatecznej listy rankingowej z 29 listopada zostały zaplanowane i ujęte w uwalonych w tym czasie gminnych i powiatowych budżetach.

2. Zmiana kwot przeznaczonej na dofinansowanie zadań drogowych w ramach ww. programu, a podanej w ogłoszeniu wojewody już po zakończeniu oceny merytorycznej wniosków i opublikowaniu wstępnej listy rankingowej spowoduje ogromne rozczarowanie i rozgoryczenie mieszkańców, którzy liczą na realizację długo oczekiwanych inwestycji.

3. Przygotowanie kompletnego wniosku aplikacyjnego jest procesem długotrwałym i kosztownym. Wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych, wykonania kompletnej dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę, zaangażowania wielu pracowników urzędów gmin i starostw. Samorządy do tej pory planując inwestycje miały świadomość, że dobrze przygotowane projekty spełniające wysokie standardy budowy i wpływające znacząco na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych, będą promowane w punktacji zadania.

4. W naborze wniosków w edycji na rok 2018 bardzo dużej zmianie uległy zasady uczestnictwa i kryteria oceny. Pomimo ww. zmian i konieczności wdrożenia ich w krótkim czasie, samorządy stanęły na wysokości zadania opracowując wnioski, które uzyskały wymaganą ilość punktów, dzięki czemu miały szansę na otrzymanie wsparcia finansowego przy zakładanej pierwotnie kwocie alokacji środków.

5. W związku z powyższym wnioskujemy o przywrócenie na 2018 rok kwoty 1,1 mld zł, jak również kontynuowanie programu po 2019 roku z zachowaniem dofinansowania na co najmniej dotychczasowym poziomie. Wnioskujemy również o przeprowadzenie szerokich konsultacji nowych kryteriów naboru wniosków ze środowiskiem samorządowym, celem wypracowania bardziej obiektywnych kryteriów oceny wniosków.

Chcemy mocno podkreślić, że inwestycje drogowe realizowane w ramach programu przebudowy gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej wymagają ogromnego zaangażowania finansowego gmin i powiatów. Zainwestowane w ten sposób środki w sposób długotrwały przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców, do rozwoju przedsiębiorczości, tworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Mając na uwadze powyższe stanowisko nasze należy uznać za w pełni uzasadnione".

Stanowisko zostało przyjęte przez aklamację. Nie zabrakło dyskusji na ten temat. Poseł Genowefa Tokarska przypomniała, że już podczas prac nad projektem budżetu państwa pod koniec ubiegłego roku kwota zapisana na ten cel była znacznie mniejsza od pierwotnie zakładanej. Dotychczas jednak budżet nie został uchwalony, w związku z czym będzie wnioskować o wniesienie poprawek. - Piłka jest w grze, jutro obędzie się drugie czytanie ustawy, więc nic nie jest jeszcze przesądzone - mówiła podczas poniedziałkowego spotkania. - Ten program od początku cieszy się bardzo dużym uznaniem ze strony samorządów, te drogi przynosiły efekt i zadowolenie osobom realizującym inwestycje, ale przede wszystkim mieszkańcom, którzy z tras korzystają. Mimo, że udało się wykonać masę inwestycji z tych środków, potrzeby wciąż są spore. Myślę, że rządzący zdają sobie z tego sprawę - mówiła dalej posłanka.

- Infrastruktura transportu jest kluczem do rozwoju naszej lokalnej Polski, samorządowej - podkreślał poseł Stanisław Żmijan i dodał, że wojewoda ogłaszając nabór dp tegorocznego programu wprowadził samorządy w błąd, gdyż wiedział, że środków będzie mniej. - Przygotowana została dokumentacja, a to pochłonęło sporo czasu i pieniędzy. Teraz to pójdzie na marne. Nie powinno się zmieniać warunków gry w trakcie jej trwania - stwierdził.

- Nie możemy stać i biernie się przyglądać, gdy w każdym roku z tego programu zdejmowane są kolejne pieniądze. Najpierw 200 mln zł w skali kraju, teraz 300 mln zł, nie wiadomo co będzie w przyszłym roku - mówił burmistrz Michał Dec.

Goście mogli zobaczyć film podsumowujący inwestycje wykonane w minionych latach właśnie w ramach tzw. "schetynówek" i przekonać się, jak wiele udało się zrobić dzięki tym pieniądzom.

W spotkaniu samorządowców nie wzięli udziału przedstawiciele partii rządzącej, więc uczestnicy nie mieli okazji zadać pytań, nikt też nie mógł ustosunkować się do przyjętego przez obecnych stanowiska.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Samorządowcy walczą o większe pieniądze na inwestycje drogowe, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2884
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (17)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
0f1-40b
~ k   w woj lubelskim jest 213 gmin ,kilkanaście powiatów i miast i widac jaka była frekwencja
9 stycznia 2018
+2
-0
b9c-096
~ ola   ta tokarska tylko ich osłabia,siedzi w kącie w sejmie i czeka na dietę,żadnej skuteczności,z jej wypowiedzi już sytości nie będzie,chyba ,że będzie to jej sytość osobista.
9 stycznia 2018
+6
-1
09f-7ec
~ cvf   A gdzie zalew od babci co zawsze obiecuje przed wyborami?
8 stycznia 2018
+3
-3
f1b-ff4
~ bgb   u komuchów był opłatek?
8 stycznia 2018
+3
-2
083-1ab
~ mw   Jak PiS może dać komuchom?Zróbcie ulicę smoleńską albo jakąś tablice to będzie kasa a nie modlicie się do Lenina a kasę chcecie od Kaczora
8 stycznia 2018
+4
-0
bdc-aa8
~ Wyborca   Pod to zgromadzenie PSL-owskich łotrów to powinna przyjechać policyjna buda i wszystkich na białe niedzwiedzie wywieść. Tokarskiej brak forsy na drogi? To niech się zgłosi do prezia Kółek Rolniczych co w Biszczy kankana tańczył Władka Serafina. Ze SKOK-u Wołomin wyłudził ponad 6 milionów zł to może z 1 milion da jej na drogę.Powinna go w mamrze we Wronkach odwiedzić jako PSL-owskiego kolegę. A Decowi i Rosłanowi i ich skundlonym radnym też forsy brakuje na drogi? A przecież wy kasy macie w budżecie jak chłop siana. W 2017 przetransferowali 200 tys zł na konto proboszcza kościoła WNMP przy ul.Zamojskiej. I on za tę forsę to wy...ył prawie nowe drzwi i kazał założyć nowe. A co tam będzie proboszcz oszczędzał jak forsa sama pcha mu się do kieszeni. Rosłan ma nadzieję, że jak będą wybory to proboszcz będzie wychwalał go z ambony i sam z klerykami do urny ruszy. A forsa i tak nie jego, podatnikom zagrabiona pod rygorem komorniczej egzekucji. Całe to towarzystwo to jest świńska inteligencja. Niedawno Kuźmiński otrzymał na budowę synagogi, cerkwi i młyna zabytkowego na tzw Szlak Kultury całe 34 miliony złotych. I niektórzy z tutaj piszących atakowali mnie, że potępiam rozdawnictwo tak olbrzymiej kasy dla paru cwaniaków. No to teraz będziecie mieć synagogę i cerkiew oraz zabytkowy drewniany młyn. A na drogach będziecie urywać koła i grzęznąć w wybojach. I dobrze wam tak, idioci z wypranymi mózgami. Jak będziecie chcieli mieć drogę i chodnik to najpierw pójdziecie do cerkwi lub synagogi złożyć modły o nową drogę. Mam nadzieję, że zostaniecie wysłuchani. A Rosłan niech bierze koszyczek i stanie sobie pod kościołem WNMP przy drzwiach to może wierni wrzucą mu parę klepaków na remonty ulic. Nic tak nie degeneruje ludzi jak sprawowana od trzech kadencji władza .
8 stycznia 2018
+7
-8
057-987
~ tak   rdzennych pis biszcza,tarnogród,tereszpol ni widać , pozostali grają ale pis ten garnek , ich powinien wyzbierać te gry i skończyć to farbowanie włodarzy
8 stycznia 2018
+1
-0
343-173
~ BU-BU   Do klatki z POPKIEM ich dac to by wyedy byla walka A tak to ustawka Kto wiecej wody postawi
8 stycznia 2018
+2
-2
827-99e
~ zxc   Przydałaby się przebudowa DW858. Trwa budowa S19, dobry dojazd do tej drogi w postaci nowej DW858 skróciłby czas podróży do Krakowa czy Warszawy i odciążyłby nieco DW835.
8 stycznia 2018
+3
-2
bdb-5de
~ Mario   To podaj na kogo zmienić. Bo ja poza kilkoma miernotami żądnymi władzy nikogo nie widzę
8 stycznia 2018
+2
-1
245-325
~ Biłgoraj   Dec i Rosłan do zmiany!
8 stycznia 2018
+9
-8
dfe-f5d
~ Darek   Placek z Obszy z Tokarską PSL i Żmijanem. Niedawno biegał przy PiS. Kogo to w tej Obszy wybierają?
8 stycznia 2018
+5
-1
f10-f7c
~ lisek   popatrz jak sie ukrywa w kacie ten lukasik z goraja ,na tym spotkaniu przeciw wojewodzie stanowisko szykuje,a na codzień pis reprezentuje i pieniążki od wojewody konsumuje,no piękna postawa licowca,on myśli ,że tego nie zobaczą,no jak sie dowie wojewoda czarnek,podpadnie i u jednych i drugich ,
8 stycznia 2018
+8
-0
c66-34d
~ Marian   Popatrzcie jak ich mało. PO tonie jak ten poseł z PO z TV co brał kanapki, a mówi że nie postawiono mu zarzutów , bo immunitet ma ale mówi że nie ma zarzutów. Będzie miał. Taka rada dla PiS popatrzcie na deca, rosłana, łukasika i placka z obszy. PO i PSL posłowie a oni z nimi. pis powinien wygrać wybory samorządowe i zmienić tych wymienionych.
8 stycznia 2018
+5
-7
e0b-82b
~ as  
8 stycznia 2018
+2
-2
39c-3ce
~ Czlowiek   A kiedy bedzie dokończona droga od ul Spokojnej do dereźni bo dziura na dziurze studzienki porobione i sie zapadają chyba trzeba to nagłośnić w tv bo inaczej nic z tego nie będzie
8 stycznia 2018
+4
-0
ba4-1b0
~ Kaczyński   Dobra Zmiana działa!!!
8 stycznia 2018
+8
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 20:52 Biłgoraj
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Dziś przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W całym kraju, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości rocznicowe miały symboliczny charakter. Hołd tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę oddali również mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej.
dzisiaj, 11:01 Biłgoraj
4 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2 na Biłgorajszczyźnie
dzisiaj, 11:14 Turobin
Nowy wóz strażacki poświęcony
21 lipca 2020 Biłgoraj
Zbiórka pieniędzy po tragicznej śmierci biłgorajanina
Biłgorajanin Piotr Cielica zginął w wypadku na niemieckiej autostradzie. By móc sprowadzić do kraju prochy mężczyzny potrzebne są pieniądze. W tym celu została zorganizowana zbiórka środków. Jak pomóc?
w środę, godzina 12:20 Biłgoraj
Pomóżmy sprowadzić ciało Patrycji do domu
w środę, godzina 14:32 Biłgoraj
Znaleziono zwłoki przy ulicy Moniuszki [AKTUALIZACJA]
27 lipca 2020 Piłka nożna
Zarząd Łady o stanie klubu. Nie uda się skompletować drużyny?
Zarząd Łady 1945 Biłgoraj wyjaśnia aktualną sytuację w jakiej znalazł się klub. Być może nie uda się w bieżącym sezonie skompletować składu drużyny. Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia, jakie wystosowano do biłgorajskich kibiców piłki nożnej.
w niedzielę, godzina 19:23 Biłgoraj
Piknik rekreacyjno-sportowy nad zalewem
w niedzielę, godzina 15:13 Powiat
Kolejny przypadek COVID-19 w powiecie biłgorajskim
26 lipca 2020 Żelebsko
Maraton MTB w Żelebsku
150 zawodników stanęło na starcie wyścigu MTB Trzy Kamieniołomy Żelebsko, który odbył się w niedzielne przedpołudnie, 26 lipca. Wydarzenie zorganizowało Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy BSK Miód Kozacki.
dzisiaj, 08:52 Kraj
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem
w sobotę, godzina 10:58 Powiat
Potwierdzono zakażenie koronawirusem u mieszkanki powiatu
22 lipca 2020 Goraj
Na mapie powiatu może pojawić się nowe miasto
Jest już projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Z projektu rozporządzenia wynika, że prawa miejskie mają być nadane dziesięciu miejscowościom, w tym Gorajowi w powiecie biłgorajskim.
w piątek, godzina 11:44 Lubelszczyzna
Zmarł pacjent z infekcją COVID-19
w niedzielę, godzina 16:29 Biłgoraj
Duathloniści rywalizowali
21 lipca 2020 Wola Obszańska
ASF wrócił do powiatu biłgorajskiego
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu biłgorajskiego. To siódme ognisko choroby w Polsce w tym roku, a drugie na Lubelszczyźnie.
24 lipca 2020 Biłgoraj
Żarciowozy już w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:58 Biłgoraj
Opel zawisł na krawężniku
w piątek, godzina 10:46 Powiat
Ranking najzamożniejszych samorządów. Biłgoraj w górę
Za plecami Polkowic w kategorii miast powiatowych Grodzisk Mazowiecki wyprzedził Piaseczno - tak przedstawia się pierwsza trójka najbogatszych miast powiatowych w kraju. Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" właśnie przedstawiło najnowszy ranking najzamożniejszych samorządów. Jak wypadły miejscowości z powiatu biłgorajskiego?
w niedzielę, godzina 08:17 Biłgoraj
Władze miasta będą starć się o miliony zł na przebudowę dróg
we wtorek, godzina 12:32 Biłgoraj
Pochodzący z Biłgoraja policjant otrzymał nominację generalską
w piątek, godzina 08:48 Biłgoraj
Pawilony na Placu Wolności w drodze do rejestru zabytków
W bieżącym tygodniu Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne zwróciło się do Władz Miasta z wnioskiem o objęcie ochroną dwóch budynków, które znajdują się na Placu Wolności. Mowa o parterowych pawilonach stojących przed gmachem Magistratu. Są one jedynymi obiektami dawnego, przedwojennego Rynku, które przetrwały działania wojenne i zostały zachowane do dzisiaj.
w niedzielę, godzina 09:14 Biłgoraj
Biłgorajska Inicjatywa Senioralna
27 lipca 2020 Lipowiec
Pijany i na zakazie doprowadził do kolizji
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl