Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁUKOWA Biogazowania szansą dla lokalnych rolników
2010.09.30 00:55 | aktualizacja: 2010.09.30 10:01

Energia z kukurydzy w Łukowej

Dwie firmy zgłosiły chęć wybudowania zakładów, na terenie powiatu biłgorajskiego, przetwarzających biomasę na energię. Miałyby one powstać na terenie miejscowości Szarajówka, w gminie Łukowa. Władze już pracują nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego i liczą, że nowa inwestycja będzie nie tylko wkładem w ekologiczny postęp kraju.
Energia z kukurydzy w Łukowej
Energia z kukurydzy w Łukowej

- Na razie jest taka inicjatywa, a zaczęło się od tego, że wpłynęły do nas dwa wnioski na lokalizację obu inwestycji właśnie w Szarajówce, miejscowości mogącej się poszczycić świetnym położeniem wśród pól. Jest to ogromne terytorium, na którym są dobre gleby, a co za tym idzie świetne warunki do uprawy szczególnie kukurydzy - powiedział Stanisław Kozyra, wójt Łukowej.

Usytuowanie dwóch biogazowi na tym terenie może przynieść jedynie korzyści. Przede wszystkim lokalni rolnicy nie będą mieli żadnego problemu ze zbyciem płodów rolnych. Powstaną nowe miejsca pracy. Dodatkowo gmina liczy na zyski z podatków.

Inwestorów jest dwóch. Jeden z nic to spółka lokalna, drugi to firma kielecka. - W obu przypadkach zasady funkcjonowania biogazowi będą takie same. Prąd będzie wytwarzany z biogazu, z roślin zielonych, a jedną z najlepszych do tego celu roślin jest kukurydza, nie oznacza to jednak, że tylko ona będzie wykorzystywana, praktycznie z każdej rośliny zielonej można wydobyć biogaz - stwierdził wójt i dodał, że - Energia trafiałaby do zakładu energetycznego, zasililibyśmy system i skorzystałby na tym każdy odbiorca.

Jeśli inwestycje zostaną zrealizowane będą to jedyne tego typu obiekty na terenie powiatu, a ich budowa będzie kosztowała miliony złotych. Obecnie trwają prace nad zmianą studium wykonalności i planu zagospodarowania przestrzennego. Jak twierdzi wójt, cała procedura może potrwać rok, ale już teraz inwestorzy prowadzą rozmowy z właścicielami działek.

Ponadto argumentem przemawiającym za zrealizowaniem takiej inwestycji na terenie gminy jest fakt pozytywnego wpływu biogazowi na środowisko naturalne. - Jest dziś taki trend dążący do rozpowszechnienia energii ekologicznej, często się mówi o tym, że trzeba iść w tą stronę, a my jako Polska, w trakcie negocjacji z Unią Europejską, zobowiązaliśmy się do coraz szerszego stosowania odnawialnych źródeł energii - podsumował Kozyra.

Jt
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Energia z kukurydzy w Łukowej, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Jt dodany
 
Odsłon: 8630
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
gg83   Świetna jest odmiana Talentro z Agrii. Warto ją uprawiać. Można naprawdę na tym nieźle zarobić. Nie da się ukryć, że im lepsze ziarno odporne na choroby tym zysk większy.
15 grudnia 2018
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 09:26 Biłgoraj
Nowy dyrektor MDK poszukiwany
Zarząd Powiatu podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu na dyrektora biłgorajskiego MDK. Jakie kryteria musi spełni kandydat ubiegający się o to stanowisko?
w czwartek, godzina 08:09 Biłgoraj
Petycja ws uchwały antysmogowej. Jest zakaz używania kominków?
w piątek, godzina 14:39 Biłgoraj
Klasy patronackie pod kierunkiem firmy Karko
w niedzielę, godzina 20:02 Aleksandrów
30-lecie gminy Aleksandrów
30 lat temu powstała gmina Aleksandrów. Uroczyste obchody jubileuszu z udziałem władz samorządowych, zaproszonych gości i mieszkańców gminy zorganizowano w niedzielne popołudnie 15 maja na Polanie Dąbrowa.
dzisiaj, 09:36 Kraj
Dziś rozpoczyna się nabór. Od pierwszego dnia można zarobić ponad 4,5 tys. zł
10 maja 2022 Powiat
Nawet 5 tys. zł kary dla niezarejestrowanych zbieraczy runa leśnego
w niedzielę, godzina 17:35 Roztocze
Ultraroztocze 2022
Blisko 1000 zawodników z całego kraju wystartowało w tegorocznej, szóstej edycji "Ultraroztocza", która odbyła się w dniach 13-15 maja na terenie Roztocza Środkowego.
13 maja 2022 Babice
Zderzenie osobówki z ciągnikiem. Pasażerka zmarła w szpitalu
w czwartek, godzina 16:40 Biłgoraj
Czeki wręczone. Na realizację marzeń dostali od 500 zł do 2,5 tys. zł
w piątek, godzina 17:19 Biłgoraj
Strażacy świętowali. Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie
W piątek 20 maja, w Biłgoraju odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 120-lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Biłgoraju, 50-lecia utworzenia Zawodowej Straży Pożarnej w Biłgoraju i 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Wracają przymrozki, potem burze
w piątek, godzina 09:20 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 09:28 Biłgoraj
Już za tydzień powalczą o tytuł Miss Polonia. Wśród nich biłgorajanka
Na piątek 27 maja zaplanowano finał konkursu Miss Polonia. Właśnie poznaliśmy wszystkie kandydatki. O koronę i tytuł najpiękniejszej powalczy młoda mieszkanka Biłgoraja Sylwia Bober.
w środę, godzina 08:16 Obsza
Wystąpią na festiwalu w Kazimierzu?
we wtorek, godzina 08:47 Potok Górny
Nie będzie wody, ale tylko w dni robocze
6 maja 2022 Księżpol
Jubileusz "Biłgorajczyka" i koncert zespołu "Śląsk"
W piątkowe popołudnie 6 maja, w Majdanie Starym zorganizowano koncert znanego w całym kraju zespołu "Śląsk". Koncert odbył się w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Jana Kowala "Biłgorajczyka". Na wydarzenie zaprosili jubilat wspólnie z wójtem gminy Księżpol i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Księżpolu.
dzisiaj, 08:08 Biłgoraj
Stadionowy Cross Przeszkodowy
we wtorek, godzina 11:11 Radzięcin
Dzień Strażaka w gminie Frampol
8 maja 2022 Górecko Kościelne
Pierwsza pielgrzymka samorządowców powiatu biłgorajskiego
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip i proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra zaprosili do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym na I Pielgrzymkę Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego. Wydarzenie odbyło się w niedzielne południe 8 maja.
dzisiaj, 11:10 Biłgoraj
Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży - gdy się ją dzieli
14 maja 2022 Biłgoraj
Leśna remiza w Leśnictwie Wola
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl