Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.09.28 08:18 | aktualizacja: 2017.09.28 09:54

"Nie ma rzeczy niemożliwych..."

Taki tytuł nosi cykl spotkań z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz pisarką i dziennikarką Ireną Wiszniewską. W środowy wieczór, 27 września, autorzy książki "Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem naczelnym rabinem Polski" gościli w Biłgoraju w księgarni przy Placu Wolności 4.
"Nie ma rzeczy niemożliwych..."
"Nie ma rzeczy niemożliwych..."

W środę, 27 września w biłgorajskim Domu Książki odbyło się spotkanie promujące książkę “Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem naczelnym rabinem Polski".

Irena Wiszniewska jest dwujęzyczną dziennikarką i pisarką. We Francji wydała reportaże o Litwie "Paroles Degelees", w Polsce opublikowała zbiór wywiadów "My, Żydzi z Polski". Jej rozmówca Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach. Od 2004 roku pełni funkcję naczelnego rabina Polski. Był świadkiem ważnych wydarzeń we współczesnej historii Polski i pracuje nad odbudowaniem żydowskiego życia w kraju, gdzie Żydów miało już nie być.

Na środowym spotkaniu rabin Michael Schudrich opowiedział o wyborze życiowej i zawodowej drogi, o swoim pochodzeniu, wydarzeniach w jakich uczestniczył, a także roli rabina. Wywiad rzeka to efekt sześciu miesięcy rozmów Ireny Wiszniewskiej z rabinem Schudrichem dotyczących odrodzenia społeczności żydowskiej w Polsce.

- To wspaniała historia jak w latach siedemdziesiątych młody Michael widział ptaki wlatujące przez wybite okna do warszawskiej synagogi Nożyków, a już pod koniec lat dziewięćdziesiątych organizował obozy, na które przyjeżdżały setki młodych ludzi. To historia tego, jak z niczego odradzała się społeczność żydowska w Polsce - tłumaczyła słuchaczom Irena Wiszniewska.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Nie ma rzeczy niemożliwych...", 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 3490
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (27)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
430-a7b
~ formaldehyd  Szkoda,że teść nie zostawił po sobie jakichś świadectw na piśmie lub taśmie, wtedy nie musielibyśmy polegać na domysłach'czego zapewne i tak do końca nie powiedział'..Ale tu i ja mogę się uderzyć w pierś bo to co słyszałem o 17 września i roli biłgorajskich komunistów a także Żydów biłgorajskich też już spisane nie będzie.
29 września 2017
+19
-0
672-655
~ Piaski  Stacja benzynowa na tym terenie jakoś nikomu nie przeszkadza. Czyżby pogłoski o sowitej opłacie były prawdziwe?.
1 października 2017
+16
-1
d5f-f5f
~ 1111  NSZ to jeszcze gorzej niż AK "czyli a kura a kaczka".
29 września 2017
+17
-2
Ostatnio dodane komentarze
16a-0fe
~ kefas   do "piaski"-stacja paliw jedynie graniczy z terenem cmentarza. Jej teren nie narusza terenu cmentarza.
1 października 2017
+1
-15
672-655
~ Piaski   Stacja benzynowa na tym terenie jakoś nikomu nie przeszkadza. Czyżby pogłoski o sowitej opłacie były prawdziwe?.
1 października 2017
+16
-1
d6a-18f
~ kefas   Do :miwszkańca"-jeżeli już to z pełnego imienia i nazwiska o kim piszesz i pełnym imienieniem i nazwiskiem podpisz się. Bo to co wypisujesz i tym sam jesteście żałośni.
1 października 2017
+18
-9
8fe-1f7
~ mieszkaniec   Gość, który odbywał karę w więzieniu, tutaj lansuje się na uczciwość, żałosne.
1 października 2017
+19
-12
f28-5fa
~ kefas   do poprzednika. Oj coś zabolało jakaś mendę z komunistycznego resortu msw. Cóż emeryturka będzie niższa stąd frustracje. Co do mojego życia seksualnego doceniam troskę, choxiaż nie jest trak żle i z pewnością niepomiernie jakościowo lepiej niż u autora wpisu. Powinien raczej martwić się o swoje gdyż jak znajdzie się tam gdzie jego miejsce przynależne takim jak on-czyli pod celą, a współosadzeni dowiedzą się jaka z niego menda to ulegnie niebywałemu wzbogaceniu i ciekawe czy temu wyzwaniu podoła. Żadna skrucha i posty nie pomogą. Niestety
30 września 2017
+13
-20
1e6-e84
~ Jakie czasy, taki Kefas++++++++++++++   Kefas, Opoka, czyli Piotr. Wszyscy wiemy który.
Nazywanie siebie ewangelicznym Kefasem to obłed, być może w delirce. Pewnie zapomniałeś, że podpisujesz się Kefas, więc chora wyobraźnia podsunęła ci imię Jozue. Raczej bibilijny Łotr do ciebie pasuje.
Dzisiej zaczyna się Yom Kippur. Każdy może prosić osoby przez siebie skrzywdzone o przebaczenie. Pamiętaj, że w święto obowiązuje ścisły post (zakaz spożywania wszelkich pokarmów i napojów, co może być trudne jeżeli chodzi o napoje.). W tym dniu nie wolno także pracować, myć się, nosić obuwia skórzanego oraz podejmować współżycia płciowego (co raczej nie powinno być dla ciebie problemem, gdyż jest codziennością).
Święto odzwierciedla ideę, że tym, którzy okazują skruchę i naprawiają błędy, są przebaczone winy.
Czego ci życzę.
30 września 2017
+20
-12
79a-763
~ intersujące   interesujące spotkanie
30 września 2017
+1
-15
672-655
~ popieram falmaldehyda   Należy upublicznić wyniki badań archeologicznych. Nie będzie porównań do hitlerowców itd.
30 września 2017
+17
-4
430-a7b
~ formaldehyd  do ~ 1111   Wracaj do Moskwy,a kysz...
29 września 2017
+3
-12
430-a7b
~ formaldehyd  do ~ kefas   Szkoda,że teść nie zostawił po sobie jakichś świadectw na piśmie lub taśmie, wtedy nie musielibyśmy polegać na domysłach'czego zapewne i tak do końca nie powiedział'..Ale tu i ja mogę się uderzyć w pierś bo to co słyszałem o 17 września i roli biłgorajskich komunistów a także Żydów biłgorajskich też już spisane nie będzie.
29 września 2017
+19
-0
d5f-f5f
~ 1111  do ~ kefas   NSZ to jeszcze gorzej niż AK "czyli a kura a kaczka".
29 września 2017
+17
-2
4f0-6bf
~ kefas   do formaldehyd-cóż postęp w nauce i technice pozwala bezinwazyjnie z duzym prawdopodobieństwem za pomocą georadaru stwierdzić obecność ludzkich szczątków. Przy ul. Konopnickiej problem polega na tym,że ten teren był "przeorany" kilkukrotnie i szczątki ludzkie wymieszały się na skutek prac ziemnych. Próbowano je gromadzić i zakopywać gdzieś w koncie lub na placu obok tuż za płotem ogrodzonego terenu cmentarza, tam też przewieziono i zakopano szczątki wydobyte podczas rozbudowy Liceum im. ONZ -jak to za komuny wbrew wszelkim przepisom i obowiązującemu prawu. Tak zresztą jak przeznaczenie cmentarza pod budowę tzw. betoniarni. Mam "szósty krzyżyk" na karku i pamiętam przynajmniej dwa razy jak pod gąsienicami spychaczy walały się czaszki. Każdy miał to gdzieś...Judaizm nie zna pojęcia utracenia funkcji przez cmentarz. Cmentarz według tradycji Żydowskiej należy do pochowanych na nim więc żywi nie mają prawa naruszać ich spokoju. Istnieją też inne dowody co do istnienia cmentarza: mapy , zdjęcia, zeznania świadków Polaków i Żydów.To fakt niezaprzeczalny i dyskusyjny.W tym wszystkim chodzi o uszanowanie czyjejś kultury i tradycji i o spokój zmarłych .W chrześcijaństwie cmentarz też nie traci nigdy swej funkcji jednakże istnieje szersze pojęcie powodów do ekshumacji. Stare cmentarze istniały przy kościołach ,więc w jakiś sposób są uszanowane. Co do sprzedaży obiektów sakralnych to i w Polsce takowe też mają miejsce, jednakże tak jak w wypadku byłych synagog w ich wnętrzach znajdują się siedziby instytucji kulturalnych:bibliotek, galerii mających utrzymywać szacunek dla tego miejsca. Ateizacja, odchodzenie od wypełniania praktyk religijnych to ogólnoświatowa tendencja może w Polsce mniej nasilona ale jednak istniejąca i zbędne budynki pełniące niegdyś funkcje sakralne będziemy napotykać coraz częściej.
29 września 2017
+13
-15
04d-d23
~ formaldehyd  do ~ kefas   To nawet Sanepid ani archeolog nie może na ten teren wejść i stwierdzić stan faktyczny bo,jak rozumiem on znajduje się poza prawem europejskim i poza czasem? I teraz mam polegać na stwierdzeniu,że tam jest cmentarz żydowski i kropka? A gdzie dokładnie?I w którym miejscu budowa Centrum odbyłaby się na terenie cmentarza?Myślę,że nawet w Rosji i na Ukrainie jakieś fakty starano by się ustalić,to nie komuna.
ps. Może w kulturze żydowskiej obiekt sakralny traci swą funkcję pod jakimś warunkiem, w chrześcijańskiej jednak jest to coś złego a Zachód jest chrześcijański jak chadecja p.Merkel, czyli z nazwy.
29 września 2017
+15
-3
90e-948
~ aa  do ~ Wyborca   poczytaj sobie o korzeniach pisuarowego konusa..
29 września 2017
+16
-4
12e-7a2
~ kefas   do "formaldehyda"-bóżnice to miejsca , budynki w których przechowuję się Torę. Bez Tory są tylko budynkami i nic złego w ich sprzedaży, tak jak sprzedaży w Holandii czy Belgii budynków kościołów, nie ma wiernych nie ma w nich sakrum w postaci Tory czy Najświętszego Sakramentu -tracą swoją funkcję. Ale powtarzam teren gdzie pochowani są ludzie jest w tradycji żydowskiej niezbywalny. Eksumacja dopouszczalna jest w przypadku przewiezienia szczątków do Jerozolimy lub w wypadku klęski żywiołowej np. powodzi, która odsłoniłaby szczątki. ciekawe co byś mówił gdyby na jakimś Polskim cmentarzu na Ukrainie, Rosji czy Litwie budowano centrum handlowe?
29 września 2017
+15
-14
12e-7a2
~ kefas   Do "wyborcy" dyskusja wkracza na tematy uwłaczające mojemu intelektowi, natomiast do "formaldehyda" -polecam lekturę archiwuw AK,a tak jeszcze to mój nieżyjący już niestety teść był żołnierzem NSZ(wcześniej żołnierzem Armii Poznań w kampanii wrześniowej) i miał nieco dylematów moralnych oględenie mówiąc z powodu rzeczy jakie robił w czasie wojny. Zapewne i tak wszystkiego do końca nie powiedział.
29 września 2017
+12
-16
d4c-26b
~ jozue   do "wyborcy"-ciebie zapewne nikt by nie ratował ani Polacy ani Żydzi bo szkoda czasu i zachodu na takiego durnia. Wiem,że przeżywasz frustrację bo ci ormo zlikwidowali i nie masz gdzie donosów pisać,a jak już napiszesz to wrzucaja do kosza. "niegdyś ormowiec teraz ministrant i patriota" to do was "wyborco" i "janie". ustawa antyubekizacyjna wam dochody uszczupliła? to mam pomysł; te brednie, które tu wypisujecie będziecie opowiadać publicznie i o nich dyskutować(z tym gorzej pewnie bo intelektu nie styka), a impreza będzie biletowana. Ludzie chętnie zsobaczą kretynów na żywo.A jeszcze w jakiejś telewizji kilka minut dla was się znajdzie w programie np. "Chwila dla debila" I obcięte zusowskie swiadczenia sobie uzupełnicie. Pełno was takich jak wy sfrustrowanych, zakompleksionych , niedouczonych.Jedni antysemicki, drudzy pseudo filosemici. Ormo czuwa .
29 września 2017
+22
-9
04d-d23
~ formaldehyd  do ~ kefas   Skoro jest bajzel to należałoby go uporządkować a nie robić większy młyn.Jeżeli obiekt jest w środku miasta to należy się pogodzić z tym,że wokoło będzie życie. Centrum handlowe nie to może tartak lepszy,czy prywatna zabudowa? W cywilizowanych krajach teren cmentarza,oficjalnie stwierdzony i zmierzony,grodzi się i zamyka sprawę, ekshumacja to też nie jest po to żeby kogoś znieważyć tylko po to żeby nie tworzyć 'gór grobów' bo ktoś coś pamiętał,że gdzieś kiedyś było.Dobrym przykładem jest Jedwabne i próba ustalenia rzeczywistych ofiar i szczegółów śmierci. A o niezbywalności i 'po wsze czasy' świadczą ostatnio sprzedane bożnice .
29 września 2017
+14
-0
04d-d23
~ formaldehyd  do ~ kefas   To o NSZ-owcach to sprawdzone czy z komunistycznych źródeł,jakże wiarygodnych...?
29 września 2017
+15
-2
5ab-0aa
~ Wyborca   Do KEFASA- Mam pytanie. Jeśli Żydom w Polsce groziła by śmierć za pomoc i ukrywanie Polaków to ilu Polaków by się uratowało?
29 września 2017
+16
-9
818-e05
~ kefas   do "wyborcy" -skoro Trocki to i mamy Polaka Dzierżyńskiego, skoro był Światło to jego bezpośrednim zwierzchnikiem był 100% Polak Radkiewicz. Tak można bez końca. Wsród komunistycznych zwyrodnialców byli i Polacy i Żydzi i zrzucanie całkowitej odpowiedzialności na tych drugich jest dużym nadużyciem. Żydzi komuniści byli dla normalnych religijnych Żydów renegatami, usuniętymi za swoje poglądy poza nawias wspólnoty. W każdej nacji zdarzają się degeneraci i zwyrodnialcy: polscy mordowali Żydów w Jedwabnym , niejaki komunistyczny partyzant Korczyński i jego kumpel Przepiórka Gronczewski mordowali Żydów ukrywających się po lasach, tak też czynili NSzowcy czy prości obywatele wydający Żydów ukrywających się za kilko cukru, żydowscy renegaci i zwyrodnialcy pod szyldem Ub katowali i mordowali Polaków. Oczywiście,że tak było i dla jednych i dla drugich nie ma żadnego usprawiedliwienia.
29 września 2017
+15
-11
5ab-0aa
~ Wyborca   No żydzi to są dla Polaków wybitnie zasłużeni. Już Trocki z partii Bolszewików zasłużył się wygrażając Polakom. Potem, po wojnie to w UB był taki szczególny kat i morderca Józef Światło prawdziwe nazwisko Izaak Fleischfarb szczególnie gorliwie wprowadzał w Polsce komunizm na polecenie swoich rodaków z ZSRR. Dla niego torturowanie Polaków to była przyjemność, lubił też strzelać do więźniów w tył głowy. Ale jak zaczął palić mu się grunt pod nogami to zwiał do Amerykanów. Ta zdegenerowana nacja przyjmuje najgorszych łotrów i morderców jeśli tylko widzą w tym swój interes. To w Stanach Zjednoczonych skończył swój podły żywot Światło-Fleischfarb Izaak 2 września 1994 r. A jak już wychwala ktoś dokonania ziomków z pod Góry Synaj to może trzeba wspomnieć o niejakim Rumkowskim z getta warszawskiego. Bo jak ktoś w Biłgoraju żył, pracował, dorabiał się, płodził dzieci i umierał to to jest normalne. Wszyscy mniej więcej tak żyli. I Polacy, Ukraińcy, i przedstawiciele innych narodów. Ale niektórzy z nich zachowywali się po świńsku, mordowali, szpiclowali, torturowali a na koniec rozstrzelali. O tych trzeba pisać i pamiętać. A przede wszystkim nie zapominać.
29 września 2017
+17
-13
5ab-0aa
~ Jan   ,,..Jak z niczego odrodziła się społeczność żydowska" Jak to z niczego. Odrodziła się z Adasia Michnika-Szechtera, Kwaśniewskiego-Stolzmana, Pawła Spiewaka, Balcerowicza-Buholza i paru jeszcze innych. A bufetowa Gronkiewicz-Walz to też nic?
29 września 2017
+19
-10
daf-404
~ kefas   W tradycji i kulturze żydowskiej cmentarz jest cmentarzem po wsze czasy i jest terenem niezbywalnym. Ostatnie pochówki na cmentarzu przy ul. M.konopnickiej miały miejsce w 1948 r.(z ekshumacji). Budować i bezcześcić cmentarz zaczęto w latach 60 tych, ale za towarzyszy kto by się jakimś cmentarzem przejmował.Konserwatorzy Zabytków w całej Polsce odgórnym poleceniem z Ministerstwa Kultury mają za zadanie zabezpieczyć wszystkie cmentarze, nie tylko Żydowskie, co też Konserwator Wojewódzki z Lublina uczynił polecając jednocześnie burmistrzowi Biłgoraja wpisanie terenu przy Konopnickiej do Gminnego Rejestru Zabytków Chcący inwestować na tym terenie zaskarżyli tą decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który to skargę inwestora uwzględnił. Z tym postanowieniem Sądu nie zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków i odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA uwzględniając argumenty Konserwatora skargę przyjął i czekają teraz na termin rozprawy. Przed szereg wyskoczył natomiast burmistrz wykreślając teren cmentarza z Gminnego Rejestru Zabytków http://umbilgoraj.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//zarzadzenie_235_VII_2017.pdf podpierając się decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, która jest nieprwomocna (sic). Zapewne z urzędu Konserwator odwołał się do Wojewody i on rozpatrzy jego skargę. Teren cmentarza ma dla potomków Żydów biłgorajskich bardzo duże znaczenie i stąd dużo emocji.Jednocześnie burmistrz składa wieńce pod tzw "ścia pamięci", a tu wykreśla teren z rejestru zabytków teoretycznie otwierając drogę inwestorowi douzyskania pozwolenia na budowę. A teraz jaką wersję burmistrz ma dla diaspory Żydów Biłgorajskich w Izraelu? Wszakże ci często goszczą w Biłgoraju i wedle dostępnych relacji kontakty te ociekaja lukrem i wazeliną. Ten emocjonalny wpis poniżej jest autorstwa przedstawicieli Żydów biłgorajskich z USA.Reasumując -Żydzi biłgorajscy za kilkaset lat obecności w historii Biłgoraja, za wkład w jego rozwój historyczny i gospodarczy mają prawo do ochrony tego skrawka ziemi na którym pochowani są ich przodkowie , którzy żyli i pracowali dla dobra Biłgoraja, a wielu ich zostało bestialsko zamordowanych w czasie II wojny światowej. Czy na takim miejscu ma powstać centrum handlowe?
W Biłgoraju jest kilka zapomnianych starych cmentarzy. min park obok kościółka był przycerkiewnym cmentarzem. I konia z zrzędem temu kto poda mi jakieś historyczne uzasadnienie postawienia tam "ławeczki Singera"(na byłym prawosławnym cmentarzu}, zaś u stóp Żydowskiego Cmentarza przy Konopnickiej pochowani są żołnierze armii austro-węgierskiej z I wojny światowej zmarli w czasie epidemii cholery.Tym pochowanym od strony Tesco Polakom i prawosławnym postawiono chociaż krzyż, tymod frontu postawiono tzw. "ścia pamięci". Dlaczego akurat na prochach żołnierzy cesarsko-królewskiej armii?
29 września 2017
+15
-15
2c2-ee8
~ formaldehyd  do ~ UNITED BILGORAJ SOCIETY OF JEWS   Niech Urząd Miasta rozwiąże tą sprawę jak najszybciej bo oskarżenia o współpracę z hitlerowcami to już zwykłe skur......o.
Wydać oficjalne oświadczenie, pokazać mapy, archiwalne i aktualne oraz dokumenty administracyjne,także te z Prl-u,oświadczenie z Sanepidu czy innego archeologa bo inaczej takie teksty jak powyżej będą się powtarzać i w promieniu kilometra od mitycznej 'góry grobów' nie będzie można zrobić kroku.
28 września 2017
+18
-9
1e6-e8b
~ Prawo jest prawm   Zgodnie z prawem po 40 latach od ostatniego pochówku teren może być użyty na inne cele.
28 września 2017
+17
-6
ebe-d76
~ UNITED BILGORAJ SOCIETY OF JEWS   Is there any mention that the ruling city government is being an accomplice to the Nazis in shamefully eradicating the last Jewish Cemetery in Bilgoraj in order to hide its Jewish history which stood longer than the non-Jewish cemeteries which is left alone? They want to put a mall on top of the Jewish graves while on the other cemetery they allowed to a school to be built with toilets flooding the graves. How respectful is that? Does it show the gratitude of the non-Jewish Poles to the many contributions of the Jewish poles who in 1967 was finally expelled because they were Jewish?
Czy wspomina się, że rząd rządzący miastem jest wspólnikiem hitlerowców z haniebnie pozbył się ostatniego cmentarza żydowskiego w Bilgoraju, aby ukryć swoją żydowską historię, która trwała dłużej niż żydowskie cmentarze, które pozostały w spokoju? Chcą umieścić centrum handlowe na górze żydowskich grobów, podczas gdy na drugim cmentarzu pozwolili, aby szkoła mogła zostać zbudowana z toaletami zalewającymi groby. Jak to jest szacowne? Czy to pokazuje wdzięczność Polaków nieżydowskich wobec wielu wkładów żydowskich biegunów, którzy w 1967 r. Zostali w końcu wydaleni, ponieważ byli Żydami?
28 września 2017
+12
-20
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 22:52 Józefów
Zenek Martyniuk gwiazdą festynu charytatywnego na rzecz mieszkanki gminy Józefów
Artyści znani z prestiżowych festiwali i popularnych programów telewizyjnych, zespoły disco polo oraz koła gospodyń wiejskich z kilku gmin powiatu biłgorajskiego włączyły się w pomoc dla mieszkanki Samsonówki w gminie Józefów. W niedzielę 17 października zorganizowano koncert charytatywny pod hasłem "Wybudźmy Elżbietę", którego gwiazdą był Zenon Martyniuk.
w niedzielę, godzina 16:48 Kociołki
Upamiętnili osadę leśną Kociołki
w niedzielę, godzina 20:07 Biłgoraj
Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio ma już 100 lat
w piątek, godzina 18:28 Józefów
W Józefowie podsumowano dwie inwestycje drogowe
W piątkowe popołudnie 15 października, na skrzyżowaniu dróg odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie dwóch dużych inwestycji drogowych, wykonanych w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny". Zadania mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu w wysokości 10 milionów złotych, jakie samorząd ZDW z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu województwa.
w niedzielę, godzina 15:08 Wólka Czernięcińska
Otwarcie ciągu dróg powiatowych w Wólce Czernięcińskiej
w sobotę, godzina 19:37 Biłgoraj
W Biłgoraju otwarto biuro Solidarnej Polski
8 października 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o gospodarce leśnej
W piątkowe popołudnie 8 października, odbyło się spotkanie dotyczące gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Udział w nim wzięli m.in. nadleśniczy, burmistrz Biłgoraja, ale także przedsiębiorcy związani z branżą leśną oraz przedstawiciele aktywistów, walczących o zaniechanie wycinki lasu.
w niedzielę, godzina 10:50 Lubelszczyzna
Prawie 600 zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
w niedzielę, godzina 08:10 Nadrzecze
"Bidaczowskie opowieści" oraz warsztaty obywatelskie w Nadrzeczu
w środę, godzina 13:53 Biłgoraj
Będzie remont ulicy Nadstawnej
Zarząd Dróg Powiatowych w Biłgoraju ogłosił przetarg na remont ulicy Nadstawnej. Przebudowa będzie kosztować ponad 2,1 mln zł, a 900 tys. zł dołoży Urząd Miasta w Biłgoraju.
w piątek, godzina 08:52 Biłgoraj
Burmistrz ostrzega przed kontrolami ze strony policji i straży miejskiej
w czwartek, godzina 14:51 Biłgoraj
Ewakuacja klientów z marketu w Biłgoraju
7 października 2021 Obsza
Ofensywa drogowa w powiecie biłgorajskim
W latach 2019-2021 na terenie powiatu biłgorajskiego powstało blisko 23 km nowej nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 863. Inwestycje pochłonęły łącznie ponad 8,5 mln zł. Konferencja dotycząca remontów prowadzonych przez samorząd województwa lubelskiego wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie i jednostkami samorządów terytorialnych odbyła się w czwartek 7 października.
w czwartek, godzina 09:06 Biłgoraj
Chciała prawo jazdy za łapówkę
w piątek, godzina 10:48 Lubelszczyzna
Będzie kolejny lockdown? Wiceminister zdrowia mówi o spotkaniu w tej sprawie
9 października 2021 Samsonówka
Potrzebny dawca szpiku dla Darka
Darek Szydełko to mieszkaniec gminy Józefów. 1 września usłyszał diagnozę - przewlekła białaczka mielomonocytowa. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Włączmy się w akcję, pomóżmy i zarejestrujmy się na stronie organizacji non-profit jaką jest DKMS.
10 października 2021 Biłgoraj
Garażówka po raz 20.
w środę, godzina 23:44 Turobin
Olga pożegnała się z Top Model
3 października 2021 Brodziaki
Piknik z historią
Każdego roku w Brodziakach organizowany jest Piknik Historyczny. Tym razem wydarzenie odbyło się w niedzielne popołudnie 3 października na placu naprzeciw remizy.
w środę, godzina 08:03 Obsza
Uwaga na oferty w sprawie fotowoltaiki
w sobotę, godzina 09:04 Józefów
XXV Rajd im. Profesora Józefa Jóźwiaka
6 października 2021 Bukowina
Laur Konserwatorski 2021 dla kościoła w Bukowinie
Laurem Konserwatorskim w 2021 roku wyróżniono Stowarzyszenie Na Rzecz Bukowiny i parafię rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy - za prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarskiej w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP w Bukowinie.
w sobotę, godzina 14:10 Lubelszczyzna
Ponad 1 200 przypadków więcej niż tydzień temu
w sobotę, godzina 08:24 Biłgoraj
Do RCEZ i ZSZiO w Biłgoraju trafiły komputery za kwotę 314 tys. zł
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl