Zanim gimnazjaliści z Biłgoraja, Bukowej, Smólska, Bodaczowa, Hedwiżyna i Dereźni rozpoczęli działania projektowe, ich rodzice zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu oraz niebezpieczeństwami związanymi z zagrożeniem prywatności online.
Następnie zorganizowano warsztaty dla dzieci i młodzieży "W sieci happy", podczas których pod czujnym okiem trenerów, uczniowie doskonalili umiejętność współpracy w grupie, poznawali zasady sprawozdawczości, zarządzania czasem oraz sposoby angażowania społeczności lokalnej. Efektem pracy gimnazjalistów na zajęciach były opracowane inicjatywy, które od wiosny są przeprowadzane w społecznościach lokalnych. Wśród pomysłów młodzieży na upowszechnianie zasad bezpieczeństwa w Internecie jest organizacja rozmaitych konkursów filmowych, plastycznych, czy rozgrywek sportowych. Planowane są również spływy kajakowe, seanse filmowe, prelekcje ze specjalistami, wizyty studyjne, festyny rodzinne dla społeczności lokalnej połączone z podsumowaniem efektów konkursów, quizami i badaniami ankietowymi. W szkołach biorących udział w projekcie odbywa się również Kampania Obywatelska promująca bezpieczeństwo w sieci. Efekty pracy dzieci zaprezentowano także w formie komiksu. Ponadto grupy przygotowują przedstawienia o tematyce bezpieczeństwa w Internecie.
W niedzielę 28 maja grupa z Dereźni przygotowała bajkę pt. "Czarownica w sieci", która została zaprezentowana podczas Bajkowego Dnia Dziecka po Biłgorajsku przy BCK. Natomiast grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju przygotowuje bajkę "Trzy w jednym", która zostanie zaprezentowana podczas Integracyjnego Dnia Dziecka w Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu 3 czerwca. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu do czynnego udziału w proponowanych przedsięwzięciach.