W środę 12 kwietnia, na cmentarzu parafialnym przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju, odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Katynia, połączone z obchodami 7. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej. Delegacje mieszkańców, samorządowców oraz organizacji kombatanckich złożyły wiązanki pod Krzyżem Katyńskim.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Następnie uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi i delegacjami, przemaszerowali pod Krzyż Katyński. Obchody rocznicowe otworzył sekretarz miasta Bogdan Kowalik. Po nim okolicznościowe przemówienie wygłosił dr Adam Balicki, który przypomniał zgromadzonym tragiczną historię wymordowania przez NKWD polskich oficerów. Z rąk przedstawicieli sowieckiego aparatu bezpieczeństwa śmierć poniosło 21 857 osób. W Katyniu zginęły także osoby pochodzące z powiatu biłgorajskiego: Błaszczyk Władysław - policjant z Biłgoraja, Bagiński Czesław - ppor. lotnictwa, Brygiel Józef - policjant z Biłgoraja, Dudziec Kazimierz - policjant z Goraja, Niezabitowski Tadeusz - porucznik artylerii, Nowakowski Sławomir - harcerz z Biłgoraja, Rozwadowski Antoni - policjant z Biłgoraja, Sobieszczański Stefan - policjant z Puszczy Solskiej.
- Sprawa Zbrodni Katyńskiej jest dla Polski szczególnie trudna, szczególnie bolesna, bo ofiary tej zbrodni, można powiedzieć, byli zabici dwa razy. Pierwszy raz wtedy, gdy unicestwiono ich fizycznie. Ale później, przez kilkadziesiąt lat, zabijano pamięć o nich, wspomnienia. Rodziny nie wiedziały, co stało się z ich mężami, ojcami, braćmi. Jest to dla Polaków podwójny ciężar. Z drugiej strony strony pokazuje też kryminalny, morderczy charakter państwa sowieckiego - od zdradzieckiej, podstępnej napaści na sąsiada, poprzez pojmanie elit narodu, podstępne wymordowanie i zrzucenie winy za to na kogoś innego. Myślę, że Zbrodnia Katyńska odcisnęła duże piętno w naszej pamięcią, jak i przyszłych pokoleń - mówił podczas uroczystości dr Adam Balicki.
Po zakończeniu przemówienia delegacje mieszkańców, samorządowców oraz środowisk kombatanckich złożyły wiązanki pod Krzyżem Katyńskim, a starosta biłgorajski Kazimierz Paterak podziękował obecnym za przybycie. Organizatorami uroczystości byli: Starosta Biłgorajski, Burmistrz Miasta Biłgoraj oraz środowiska kombatanckie.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
4e9-6dd
~ j64 Kto sluzyl w NKWD ?Kto wital niemcow z kwiatami?
13 kwietnia 2017
+1
-0
e23-c8d
~ Jan Jak zawsze, w pierwszym szeregu dawni PZPR-owcy i ZSL-owcy. Oni maja taki zmysł, że zawsze pierwsi przy składaniu wieńców. Dawniej to składali wieńce utrwalaczom władzy ludowej oraz sołdatom sowieckim i rocznice rewolucji pażdziernikowej czcili. Przed portretem Stalina i Breżniewa to na baczność stawali. Niech by kto coś złego powiedział na ZSRR to zaraz zakapowali by go do SB. A teraz proszę: czczą tych co zginęli w Katyniu. Za PRL-u to własnymi zębami odgryźli by sobie język jeśli ten nieopatrznie coś by bąknął o Katyniu.
12 kwietnia 2017
+6
-2
bab-9d0
~ rozsądek W Polsce , w lipcu obchodzi się rocznicę dramatu na Wołyniu.Statystyki podają ok. sto tys. zamordowanych Polaków, życie wtedy straciło również tysiące innych narodowości, w tym ok. 20.tysięcy Ukraińców, którzy nie chcieli mordować swoich sąsiadów, za karę stracili życie wraz z całymi rodzinami. Banderowcy to tylko cząstka ukraińskiej społeczności, tak więc nie należy ich utożsamiać z milionami ludzi z Ukrainy, którzy zwykle są życzliwi. Nie ich wina , że wstrętny nacjonalizm doprowadził do rzezi na Wołyniu. Każdy nacjonalizm jest złem, każdy nacjonalista powinien się leczyć z nienawiści. nacjonalizm nic nie ma wspólnego z tak pozytywnym uczuciem jakim jest patriotyzm, dla którego najważniejszą wartością jest ojczyzna, ale też szanuje inne kraje i narody. Warto przeczytać o tym mądre słowa św. JP II w jego dziele "Pamięć i tożsamość".
12 kwietnia 2017
+5
-2
1cf-35a
~ 028 Szkoda ,że z taką pompą nie pamiętacie o rzezi wołyńskiej . Tam wymordowano ok 20000tys Polaków .ale i u nas działa poprawność polityczna bo banderowcy teraz to kumple władzy .Oni Banderę bandytę wywyższają jak się da .To tak jakby w Niemczech podziwiano Hitlera .Już nie wspomnę ,że powinna Ukraina płacić Polsce reparację wojenne
12 kwietnia 2017
+11
-1
9ba-1b2
~ Forester Albo we wtorek, albo 12 kwietnia!
12 kwietnia 2017
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 08:56
Krytków Duży
Zderzenie osobówek na drodze powiatowej [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 20:03
Tarnawa
Tragiczny wypadek w powiecie. Nie żyje kobieta
16 listopada 2024
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
dzisiaj, 15:49
Biłgoraj
Nagroda dla Anny Świcy
dzisiaj, 14:37
Region
ZUS ma 90 lat. Tak świętował biłgorajski oddział
w piątek, godzina 09:12
Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w niedzielę, godzina 20:53
Borki
Pożar budynku - straty oszacowano na 150 tysięcy złotych
w niedzielę, godzina 08:29
Dyle
Gminny Dzień Pracownika Socjalnego
we wtorek, godzina 11:18
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w piątek, godzina 09:57
Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 20:16
Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w sobotę, godzina 10:14
Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
w niedzielę, godzina 11:15
Rzeczyce
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej inwestycji
w niedzielę, godzina 16:33
Biłgoraj
Scena dla seniorów
w środę, godzina 13:55
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w sobotę, godzina 20:33
Bukowina
Zderzenie dwóch samochodów w Bukowinie
17 listopada 2024
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
we wtorek, godzina 15:28
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.