Udział w projekcie to dla młodzieży szansa zdobycia wiedzy na temat organizacji pracy i standardów postępowania obowiązujących w niemieckich przedsiębiorstwach.
Oprócz realizacji praktyk, wszyscy uczestnicy projektu mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności językowych, gdyż placówka przyjmująca przeprowadziła dodatkowy kurs języka niemieckiego. Podczas pobytu za granicą młodzież uczestniczyła również w specjalnie dla nich przygotowanym programie kulturowym. W przypadku tej grupy, program kulturowy obejmował liczne wycieczki do Berlina, Poczdamu, wyjazdy nad Morze Bałtyckie, ogniska i spotkania integracyjne. Podczas pobytu w Bad Freinwalde młodzież miała zapewnione zakwaterowanie w internacie prowadzonym przez partnera szkoły, gdzie do dyspozycji uczniów była świetlica z dostępem do Internetu, stołówka oraz teren zielony z boiskami sportowymi.
Po zakończeniu stażu zawodowego uczniowie otrzymali od pracodawców certyfikaty uczestnictwa w stażach zagranicznych i dodatkowo po przyjeździe do Polski otrzymają certyfikaty Europass Mobilność, które będą im przydatne w przyszłości jako bilet do znalezienia lepszej pracy nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Projekt jest realizowany również w roku szkolnym 2016/2017, tak więc kolejne grupy uczniów - technikum mechanicznego i kelnerskiego będą mogły wyjechać na praktykę zagraniczną już wkrótce.
Całość projektu "Kreatywna młodzież w nowoczesnej Europie" finansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego". Organizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.