Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wstrząs odczuwalny w powiecie
Spłonął motocykl
Tragedia na drodze [AKTUALIZACJA]
Kandydaci do Rady Powiatu Biłgorajskiego
home > Start > Aktualności > Szukali śladów obecności Żydów
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.07.06 10:00

Szukali śladów obecności Żydów

Już drugi raz Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie zorganizował Szkołę Letnią "Pamięć - Miejsce - Obecność". Kilkunastu uczestników z całego świata szukali na terenie Lubelszczyzny śladów obecności Żydów. W czwartek, 30 czerwca, przyjechali także do Biłgoraja.
Szukali śladów obecności Żydów
Szukali śladów obecności Żydów

Zakończyła się druga edycja Szkoły Letniej "Pamięć - Miejsce - Obecność" organizowanej przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie. Udział w projekcie wzięło kilkanaście osób z różnych stron świata, m.in. z Ukrainy, Rosji, Stanów Zjednoczonych, ale także Polski. Przyjechali po to, by by wspierać działania na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego w Polsce, dialogu polsko - żydowskiego.

- Jest to tygodniowe seminarium poświęcone dziedzictwu żydowskiemu Lublina i Lubelszczyzny, seminarium otwarte jest na wszystkie grupy wiekowe. Mamy uczestników 18-letnich, ale także 50-letnich, są to ludzie związani z tym tematem zawodowo, ale także rodzinnie związane z tym regionem - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.p l Agnieszka Zachariewicz z Ośrodka Brama Grodzka NN.

Chodziło zarówno o wymianę doświadczeń, jak i poznawanie trudnej historii, związanej m.in. z holocaustem. W Lublinie uczestnicy projektu zwiedzili Majdanek, ale też inne miejsca związane z dziedzictwem żydowskim. Odbyły się także wykłady i warsztaty, ważną częścią programu było też dzielenie się doświadczeniem w pracy z tym zakresie Gramy Grodzkiej. Grupa była też z Kazimierzu, Kurowie, czy Szczebrzeszynie, gdzie szukałą materialnych i niematerialnych śladów obecności Żydów.

W czwartek, 30 czerwca, gościli w Biłgoraju. W Domu Singera, na terenie Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych, odbył się wykład, który poprowadził prof. Johan Petrowski Sztern, dotyczący I.B.Singera. Ostatnim punktem była wizyta w Zamościu.

Projekt trwał od 25 czerwca do 1 lipca.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Szukali śladów obecności Żydów, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2865
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (18)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
fc5-213
~ Nie  do ~ Witt   Ty JanoWitt to jakieś rozdwojenie jaźni masz. To by tłumaczyło twoje prostactwo. Naucz się chamie, że w salonach bąkow się nie puszcza. Na salony też się Bąkow nie wpuszcza. Pracuj nad sobą, może nie wszystko stracone.
8 lipca 2016
+4
-1
PL
74a-613
~ Witt   Do ,,Nie" Obrzezaniec się odezwał. A jak ludzi wyzwiskami obrzuca. Cóż te typy tak mają....
8 lipca 2016
+1
-4
PL
fc5-213
~ Nie  do ~ Jan   Ty Janie od bąkow. Twoja prawda historyczna govno mnie obchodzi. Moja jest taka, że jesteś cham, prostak i kanalia. Dać takiemu w pysk to dyshonor.
7 lipca 2016
+4
-2
PL
52b-6af
~ opal   za stodołą w starym pudle szukali,gdyby poszli do Rosłana on by im wskazał ale widocznie nie wiedzieli,tu była taka z Izraela z synami i wtedy burmistrz dużo pokazał,w Goraju obecny wójt wie o wielu kryjówkach,no dużo ich jest w bankach z tym ,że z klientami nie mają do czynienia,są schowani i działają inaczej,w Platformie też są i mają się dobrze.
7 lipca 2016
+1
-1
GB
766-fdd
~ george   powinni pojsc do najblizszego banku
7 lipca 2016
+2
-1
PL
74a-613
~ Jan   Jewrejski wypirdku-napisz gdzie piszę nieprawdę. Gdzie fałszuję fakty historyczne? Kogo obrażam. Chyba, że opisywanie historycznych faktów jest obrażaniem, bo ta nacja tak ma. Piszesz i mówisz prawdę, jesteś antysemitą.
7 lipca 2016
+1
-4
PL
72d-8fd
~ nie  do ~ Jan   Ten oszołom znowu Bąka puszcza.
Kiedy ty przeprosisz ludzi, których obrażasz na różnych forach kanalio?
7 lipca 2016
+5
-3
PL
74a-613
~ Jan   Nie tu szukają , trzeba szukać w internecie. Np wpisując hasło Fritz Haber. Ten niemiecki żyd-chemik i wynalazca chciał się przysłużyć niemieckiej rzeszy i wynalazł gaz do uśmiercania ludzi Cyklon B. Oczywiście tym gazem mieli być podtruwani żołnierze innych państw, dzięki czemu niemiecki żołdak miałby przewagę a wojna trwała by krótko, oszczędziła by ofiar. Przeciwnik potraktowany tym śmiercionośnym gazem poddał by swoje armię. Tak przynajmniej widział to Haber. Jego żona nie mogąc znieść zbrodniczych planów i wynalazków do uśmiercania niewinnych ludzi popełniła samobójstwo. No ale jak to jest w przysłowiu- kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada. Zatem ten gaz został wykorzystany wiadomo w jakim celu. Potomkowie polskich żydów, czy niemieckich będą szukać antysemitów w innych narodach tylko nie u siebie. U siebie niech szukają nawiedzonych zbrodniarzy, niech założą okulary i przejrzą swoją historię. I kilka narodów powinni przeprosić za zbrodnie swoich PObratymców a nie bez przerwy bełkoczą -przeproś, przeproś i dawaj kasę bo nam się należy. Za Stefana Michnika- tego złajdaczonego prokuratorzynę bierutowskiego-niech przeproszą. A także za Adasia, jego tatusia i mamusię też!.
7 lipca 2016
+8
-4
PL
a22-6be
~ mz   w takim samym jak my szukamy śladów naszych bliskich np. na kresach
7 lipca 2016
+4
-0
PL
5fc-8b7
~ .   Po co i w jakim celu szukali?
7 lipca 2016
+2
-1
PL
3b8-324
~ hfgf   - "Goje zostali stworzeni, by służyć Żydom jako niewolnicy" (Midrasch Talpioh 225).
- "Stosunek seksualny z gojem jest jak stosunek ze zwierzęciem" (Ketubot 3b).
- "Żyd może obrabować i zamordować goja. Za zamordowanie goja nie może być kary śmierci" (Sanhedrin 57a)
6 lipca 2016
+5
-2
PL
42c-2c9
~ a co prarwdy  do ~ formaldehyd   nie da się ukryć , nie szukają prawdy szukają pieniędzy .... waszi ulicy nasze kamienici. Polak i Żyd dwa bratanki Polk do roboty ... Żyd do sielanki
6 lipca 2016
+6
-3
PL
fd9-622
~ formaldehyd  do ~ 48585   Płacimy i będziemy płacić za wesołe poczynania Bieruta i kolegów.
6 lipca 2016
+1
-3
PL
fd9-622
~ formaldehyd  do ~ ja znalazłem   Proponuję do lekarza, szybciutkooo...
6 lipca 2016
+5
-2
PL
fd9-622
~ formaldehyd   Ciekawe, czy w ramach szukania materialnych i niematerialnych pamiątek odwiedzili np.byłe Urzędy Bezpieczeństwa,Domy Partii itp.miejsca.Jak kompleksowo to kompleksowo.
6 lipca 2016
+4
-1
PL
42c-2c9
~ ja znalazłem   w mydle , tam pewnie nie szukali
6 lipca 2016
+3
-3
PL
5d9-386
~ 48585   Już robią listę co to jest ich?http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sejm-uchwalil-bedziemy-placic-emerytury-50-tysiacom-zydow-ofiarom-holocaustu-i-stalinizmu_406025.html, mało im ,że tyramy na nich jak woły . a szum jest jak 500 zł na dziecko , ile jeszcze kasy rządy pod stołem dają żydom?
6 lipca 2016
+7
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl