Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wstrząs odczuwalny w powiecie
Spłonął motocykl
Tragedia na drodze [AKTUALIZACJA]
Kandydaci do Rady Powiatu Biłgorajskiego
home > Start > Aktualności > Bryła synagogi gotowa-czas na wnętrze
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.03.04 10:15

Bryła synagogi gotowa-czas na wnętrze

Dwa lata temu informowaliśmy Państwa o otrzymanym dofinansowaniu na budowę synagogi na terenie Miasteczka Na Szlaku Kultur Kresowych. Dziś budynek jest już gotowy, na wykończenie czeka wnętrze świątyni.
Bryła synagogi gotowa-czas na wnętrze
Bryła synagogi gotowa-czas na wnętrze

Miasteczko na Szlaku Kultur w Biłgoraju, powstaje w stylu wzorowanym na tradycyjnej architekturze regionalnej. Jest to projekt inwestycyjny, który zakłada integrację miejsc pracy w lokalach usługowych na parterach budynków z mieszkaniami położonymi na wyższych kondygnacjach. Właśnie zakończyły się prace przy budowie synagogi, która jest w stanie surowym, zamkniętym.
Jej budowa była możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa lubelskiego. Informowaliśmy o tym w artykule: Prawie 2 mln zł na synagogę i dom Singera
Galerię zdjęć z budowy znajdą Państwo tutaj: Synagoga pnie się w górę

Synagoga, która stanęła w Biłgoraju to wierna kopia świątyni w Wołpie (wieś na Białorusi), uważanej za jedną z najpiękniejszych drewnianych synagog. Thomas C. Hubka nazwał ją "arcydziełem architektury drewnianej".
Oryginalna synagoga została spalona podczas II wojny światowej. Jej odtworzenie było możliwe dzięki zachowanej dokumentacji. Budowa trwała niecałe 2 lata.
Obecnie nad projektem wnętrza synagogi pracują prof. Sylwester Piędziejewski z Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie oraz Maciej Sęczawa - artysta malarz. Projekt aron ha-kodesza wykonał Rudolf Buchalik.
- W pierwszej kolejności chcemy wykonać polichromię, aron ha-kodesz, czyli odpowiednik katolickiego ołtarza oraz bimę podwyższenie stawiane w centrum synagogi, z którego odczytywana jest Tora. Wykonanie wnętrza będzie znacznie droższe niż postawienie synagogi i jest uzależnione od możliwości pozyskania środków zewnętrznych - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl , Tadeusz Kuźmiński, pomysłodawca inicjatywy.
Fundacja powalczy o środki z budżetu Marszałka Województwa Lubelskiego. W projekcie poza wykonaniem wnętrza synagogi znalazło się także zagospodarowanie i uporządkowanie przestrzeni wokół niej, wybudowanie odwodnienia, położenie uzbrojenia. Kwota na jaką opiewa projekt to 6,5 mln zł.
Drugi wniosek, jaki planuje złożyć Fundacja XXI to efekt współpracy z biłgorajskimi przedsiębiorcami, którzy zamierzają aplikować o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Rozwój Polski Wschodniej. Do rozdania na teren 5 województw jest ok. 300 mln zł.
- Wśród wytycznych programu znajduje się współpraca lokalnych inwestorów. Dlatego wspólnie z kilkoma przedsiębiorcami z terenu powiatu biłgorajskiego chcemy napisać jeden wniosek, który w szerokim aspekcie zakłada budowę obiektów związanych z bazą turystyczną regionu. Powstałyby m.in. boiska, park rozrywki, czy centrum odnowy biologicznej - wyjaśnia Kuźmiński i dodaje, że gdyby udało się pozyskać środki z PROW na Miasteczku stanąłby młyn, cerkiew prawosławna, kaplica katolicka, hostel, restauracja i browar.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Bryła synagogi gotowa-czas na wnętrze, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 6641
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (23)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
c55-027
~ kierowca  tak samo piękna ta synagoga jak fiat multipla
4 marca 2016
+23
-7
PL
30a-b00
~ biało-czerwony  Jak możesz wspomóc budowę synagogi Starszych Braci w Wierze?
To proste:
- zakładasz firmę świadczącą usługi,
- zatrudniasz ludzi niepełnosprawnych, inwalidów z grupami,
- składasz wniosek o dofinansowanie z PEFRON,
- inwalidom płacisz grosze czyli tylko tyle, ile musisz,
- resztę przekazujesz na budowę synagogi.
W taki to sposób inwalidzi i budżet finansują to "zbożne dzieło".
4 marca 2016
+14
-0
PL
7b2-833
~ prawiehistoryk  Patrząc na bryłę synagogi odnoszę dziwne wrażenie, jakbym się przeniósł do Państwa Środka (Chiny) i ujrzał typową dla tamtych terenów świątynię. Konia z rzędem temu, kto wskaże w regionie, nawet idąc dalej podobną, tak by można ją uznać jako typowo regionalną. Zastanawia mnie kiepska jakość materiałów użytych do "wiernej rekonstrukcji", drzewo sęczne, spękane, a już szczytem jest wykorzystywanie płyt wiórowych, paździerzowych itp. Co ciekawe spada też rola żywiołu katolickiego w zasiedleniu tegoż miasteczka. Kiedyś mówiło się o synagodze, cerkwi i kościele - dziś kościół spada do rangi kaplicy.
A chciałbym przypomnieć, że kiedyś, ktoś prezentując projekt mówił o miasteczku sitarzy, o upamiętnieniu tradycji i historii miasta nad Ładą. Wielkość miasta Biłgoraj wzięła się w historii z wielkości i znaczenia rzemiosła sitarskiego. A pierwotnie, w myśl postanowień prawa cechowego rzemiosło to mogli uprawiać tylko katolicy.
I komu to przeszkadzało!!!???
4 marca 2016
+14
-2
Ostatnio dodane komentarze
PL
c9b-bd1
~ q   ciekawa sprawa wszystkim zabrania się budowy w dolinach rzek a tu proszę nawet mpzp uchwalili w trybie raczej pilnym
6 marca 2016
+4
-0
PL
5cf-5fa
~ Ave-jaaa  do ~ paw   chyba autor ci sie pomylil hehehe powiem historyk chyba uzyl tych slow :) czytaj uwaznie kto co pisze :0 bo czasem bladzisz;:)
5 marca 2016
+2
-0
PL
ed6-32d
~ qwerty  do ~ 5428578   Ciekawi mnie co Ty zrobiłeś dla tego miasta? Obrażasz innych i podpisujesz się numerkami? Kto jest tchórzem?
5 marca 2016
+6
-4
PL
2d3-c4c
~ paw  do ~ Ave-jaaa   Ja tu polemizować skoro porównujesz wierną rekonstrukcję synagogi w Wołpie ze świątyniami w chinach. Dlaczego ta a nie inne z okolic? Ponieważ nie były zbyt "urodziwe" a także nie były tak dokumentowane jak ta w Wołpie. Widziałeś pierwotny Dom Singera? Bo chyba nie wiesz o czym piszesz. Zachowały się zdjęcia, TO jest też wierna kopia ale tych krzywizn i niedoskonałości sie nie da odwzorować. W dzisiejszych czasach taki dom z tamtych czasów nie mieści się w obecnych standardach min. media.
Prawiehistoryku domyślam się, że uprawianie malkontenctwa wychodzi Ci dużo lepiej niż jakakolwiek inna działalność więc czekam na kolejną krytykę projektu.
5 marca 2016
+2
-4
PL
fba-75c
~ prawiehistoryk  do ~ paw   Szanowny pawiu! Proszę Cię dumny ptaku o przeczytanie ze zrozumieniem, zarówno tekstu mojego komentarza, jak i wcześniejszego tekstu redakcyjnego. Ja też wiem, że rekonstruowania synagoga jest synagogą z Wołpy. Nie zmienia to jednak faktu, że ta synagoga już w okresie XX - lecia międzywojennego była swoistym ewenementem, a nie czymś charakterystycznym dla kultury, architektury żydowskiej połowy XX wieku. Tym się zaś różni realizacja projektu rekonstrukcji miasteczka kresowego od Disnejlandu, że takie fantasmagorie o baśniowym charakterze nie mogą dominować. Gdyby ta osoba, o której piszesz, że jest bardzo uważana w swoim środowisku na to faktycznie zasługiwała, to przy realizacji DOMU SINGERA, po pierwsze odniosłaby się do jakiegoś faktycznie istniejącego w Biłgoraju w pocz. XX wieku domu, a nie postawiła coś, co stanowi skrzyżowanie stylu zakopiańskiego z Kazimierzem n/Wisłą. Tu też konia z rzędem dla tego, kto potrafiłby wskazać na ikonograficzną prezentację tzw. DOMU SINGERA. A tak nawiasem mówiąc skąd małoletni Singer, przebywając przez kilka lat w okresie I w.ś. w Biłgoraju mógł stać się właścicielem Domu. Zręcznie by było nazwać taki obiekt domem dziadka Singera.
Ikonografia Biłgoraja z początków XX wieku i z dwudziestolecia międzywojennego jest wbrew pozorom obfita. Do naszych czasów zachowało się też sporo domów biłgorajskich z tego mniej więcej okresu. Ale takich cudaków, jak już zostały postawione w tym mieście z bajki wśród nich po prostu nie ma.
5 marca 2016
+7
-2
PL
866-73f
~ do-~ obserwator   Ty chyba napaliłeś się marychy twierdząc ,że Jezus był Żydem , On tu przyszedł jako syn Boga a dla Boga nie ma Żyda , Greka są dobrzy i zli .Jezus to nie był zwykły człowiek , według twojego rozumowania to Duch Święty to Żyd tak samo jak Bóg, czy w Niebie są różne narodowości?Jezus przyjął tylko ciało Z Maryi,a w Biblii Bóg mówił o Izraelu który wybrał i każdy kto w niego wierzy jest Izraelitą , Żydzi to inne pojęcie , nie każdy z nich jest Izraelitą
5 marca 2016
+2
-3
PL
e4d-b6a
~ obserwator   Skąd w tych komentarzach tyle nienawiści do innych ludzi? Przecież nasza religia katolicka uczy miłości do bliźniego. Przypomnę co niektórym, że dzięki żydowi Jezusowi będziecie zbawieni a żydówka Maryja jest królową Polski! Co macie więc do żydów? Od wieków zawierzamy nasz kraj, naszą pomyślność i nasze dusze ich opiece!!!
5 marca 2016
+6
-8
PL
5cf-5fa
~ Ave-jaaa  
pranie mozgu od najmlodszych lat
5 marca 2016
+2
-0
PL
5cf-5fa
~ Ave-jaaa  do ~ paw   juz w lezajsku maja znimi utrapienie kazdy wie jak sie tam zachowuja nic nie kupia hotele ,kwatery zasraja ,z miasteczka zrobia smietnik kazdy wie jak tam jest ,zjada sie TU i to samo u na sbedzie oni do nikogo szacunku nie maja tylko do wlasnej rasy ,wiec kto tu jest ignorantem ,oto troche prawdy o tym wybranym narodzie :))http://demotywatory.pl/4288357/Swiat-oczami-Zydow
5 marca 2016
+11
-1
PL
5cf-5fa
~ Ave-jaaa  do ~ mh9   bo to srodowkisko zydowskie jest kto nie sprzyja zydom jest skazany politycznie na porazke dlatego koszernie wlaza im w 4 litery :)
5 marca 2016
+10
-2
PL
2d3-c4c
~ paw  do ~ prawiehistoryk   Trzeba być ignorantem pisząc taki komentarz albo żyć poza Biłgorajem 15 lat. Wszyscy wiedzą, ze to rekonstrukcja synagogi w Wołpie ponieważ miała min. całą dokumentację, pieczę nad całym projektem trzyma osoba która jest bardzo poważana tym środowisku i jakość budowy jest doceniana przez znawców a nie przez prawie cośtam. Co do reszty, TO jest część projektu jakbyś się pofatygował, to byś zauważył, że to jest rynek żydowski a dalej cerkiew i Kościołek i meczet.
5 marca 2016
+4
-9
PL
1ac-097
~ mh9   Kim są liderzy kodu? Hartman, Kijowski,Szechter, Blumsztajn, Szumełda, Holland, Gross..... Dlaczego podczas Warszawskiego marszu kodziarzy powiewały flagi izraela?
4 marca 2016
+11
-4
PL
1ac-097
~ 5428578   Już czas żeby Żydzi w Biłgoraju się ujawnili ,na razie jest dwóch w mieście którzy to zrobi;i to Kużmiński i Bara a gdzie reszta ?Tchórze?Ciekawi mnie czy swoim kobietom obcinają włosy i każą chodzić w perukach tak jak Żydzi robią w USA?A w tej synagodze będą kaleczyć dzieci czyli je obrzezać?To nie jest karalne w Polsce?
4 marca 2016
+7
-5
PL
5cf-5fa
~ ave ja   czekam na dzien w ktorym pojdac i pomodlic sie w koszernym wydaniu ,nie zapomnijcie pozakladac jarmulek ,bo teraz w ukryciu chodzicie jakbyscie sie wstydzili wlasnego pochodzenia
4 marca 2016
+8
-1
PL
233-cbe
~ ...   swój buduje swoim ... a my znowu będziemy parobkami w swoim kraju
4 marca 2016
+12
-3
PL
157-183
~ zenek   kolejne pieniądze wyrzucane w bloto.
4 marca 2016
+13
-4
PL
ba0-036
~ :)   a pewien pan zostanie rabinem :)
4 marca 2016
+10
-1
PL
f71-aa4
~ j23   A gdzie kaplica i cerkiew,przecież miała być.
4 marca 2016
+9
-1
PL
c55-027
~ kierowca   tak samo piękna ta synagoga jak fiat multipla
4 marca 2016
+23
-7
PL
7b2-833
~ prawiehistoryk   Patrząc na bryłę synagogi odnoszę dziwne wrażenie, jakbym się przeniósł do Państwa Środka (Chiny) i ujrzał typową dla tamtych terenów świątynię. Konia z rzędem temu, kto wskaże w regionie, nawet idąc dalej podobną, tak by można ją uznać jako typowo regionalną. Zastanawia mnie kiepska jakość materiałów użytych do "wiernej rekonstrukcji", drzewo sęczne, spękane, a już szczytem jest wykorzystywanie płyt wiórowych, paździerzowych itp. Co ciekawe spada też rola żywiołu katolickiego w zasiedleniu tegoż miasteczka. Kiedyś mówiło się o synagodze, cerkwi i kościele - dziś kościół spada do rangi kaplicy.
A chciałbym przypomnieć, że kiedyś, ktoś prezentując projekt mówił o miasteczku sitarzy, o upamiętnieniu tradycji i historii miasta nad Ładą. Wielkość miasta Biłgoraj wzięła się w historii z wielkości i znaczenia rzemiosła sitarskiego. A pierwotnie, w myśl postanowień prawa cechowego rzemiosło to mogli uprawiać tylko katolicy.
I komu to przeszkadzało!!!???
4 marca 2016
+14
-2
PL
9b7-38c
~ fgrt   Kiedy pierwsza msza?Zaproszą Grosa i Szechtera na otwarcie?
4 marca 2016
+11
-1
PL
709-5dd
~ dziadek   Pytanie: Po co to komuś potrzebne?
4 marca 2016
+12
-4
PL
30a-b00
~ biało-czerwony   Jak możesz wspomóc budowę synagogi Starszych Braci w Wierze?
To proste:
- zakładasz firmę świadczącą usługi,
- zatrudniasz ludzi niepełnosprawnych, inwalidów z grupami,
- składasz wniosek o dofinansowanie z PEFRON,
- inwalidom płacisz grosze czyli tylko tyle, ile musisz,
- resztę przekazujesz na budowę synagogi.
W taki to sposób inwalidzi i budżet finansują to "zbożne dzieło".
4 marca 2016
+14
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl