Kalendarz powstał w ramach projektu "Zostań twarzą wolontariatu 2016! - w obrazach mistrzów". Dziewczyny (grupę tworzą same panie) otrzymały 4 775 zł na wykonanie kalendarza na 2016 rok. Projekt trwał od 1 maja do 31 sierpnia 2015 r.
Każdy miesiąc w kalendarzu zakładał wystylizowanie postaci na podobieństwo wybranego obrazu znanego artysty. I tak:
Styczeń - w role aniołka z obrazu Wlastimila Hofmana wcielił się Jaś Mazurek, bardzo sympatyczny i niezwykle cierpliwy model.
Luty - Kasia Żółw stała się piękną i dostojną damą z łasiczką z obrazu Wielkiego Mistrza Renesansu: Leonarda da Vinici
Marzec - to miesiąc przemyśleć i zmian w przyrodzie stąd zadumany Piotr Doliński jako Stańczyk Jana Matejki
Kwiecień - przyroda budzi się do życia, więc uosobieniem tego miesiąca stała się pełna życia Frida Kahlo czyli równie piękna i temperamentna Natalia Ziajko
Maj - ukwiecony miesiąc i Katarzyna Chorębała w liliach jak w obrazie słynnego secesyjnego artysty Alfonsa Muchy
Czerwiec - już nieco bardziej niepokojący, Zatruta studnia (Chimera) Jacka Malczewskiego to obraz symboliczny, w rolę chimery wcieliła się Agata Piętak
Lipiec - postarzona o kilkanaście lub kilkadziesiąt lat Bożena Czubacka w roli "Żydówki z cytrynami" Aleksandra Gierymskiego
Sierpień - Bardzo podobna i bardzo piękna Ola Pyda jako Pola Negri z obrazu Tadeusza Styki
Wrzesień - Andrzej Łupina w zamaszystym kołnierzu jako postać zobrazu E; Greco
Październik - słynna "Dziewczyna z perłą", wielokrotnie już odtwarzana, powielana przez fotografów, filmowców, u nas wcieliła się w nią Monika Borsuk
Listopad - Magdalena Mękal w melancholicznym obrazie Olgi Boznańskiej "Dziewczynka z chryzantemami"
Grudzień - Tomasz Pąk w roli "Czytlenika" Auguste Renoir'a.
Z jednej strony kalendarz spełnia rolę edukacyjną: zainspirowanie do poznania dzieł wielkich twórców, utrwalenie znajomości dzieła, z drugiej strony spełnia rolę integracyjną i rozwijał kreatywność osób zaangażowanych przy pracy nad kalendarzem oraz promował wolontariat. Osoby pracujące przy kalendarzy wcieliły się w rolę fryzjerów, wizażystów, stylistów, fotografów, scenografów, reżyserów planu zdjęciowego itp. Modelami byli mieszkańcy gminy Goraj w różnym wieku.
Kalendarz został wydrukowany w ilości 300 sztuk. W ramach prac nad kalendarzem powstało ponad 1000 zdjęć. Niektóre z nich, niepublikowane w kalendarzu można było zobaczyć podczas spotkania podsumowującego 24 sierpnia 2015 r;. w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.
Dofinansowanie zostało przyznane w ramach konkursu grantowego projektu "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO", którego operatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
Koordynatorem projektu jest Monika Misa, natomiast pomagali jej: Jadwiga Widz, Urszula Widz, Marta Miszczak, Magdalena Mękal, Łukasz Bracha, Monika Kowalik i kilkanaście osób - wolontariuszy.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.